Vážení příznivci F.T.A.,

Dovolte i nám, abychom zde také poděkovali Milanovi Jůzovi za spolupráci a krásných 9 let strávených výchovou mladých fotbalistů. Byla to fantastická jízda!

Milan je skvělý mládežnický trenér, o kterého bude všude velký zájem a velmi se zasadil o rozvoj naší akademie. Avšak vše jednou končí a zase něco jiného začíná, a my se musíme dívat kupředu.

Fotbal jako takový se vyvíjí mílovými kroky a naše akademie není zájmový kroužek ale klub, který vychovává a připravuje fotbalisty na jejich budoucí kariéru. Proto také okolo 80% našich svěřenců přechází do ligových klubů, kde pokračují ve svém vzestupu.

Co se týká naší další filosofie, nehodláme v žádném případě měnit herní styl, který je nám nejbližší a kteří praktikují všichni naši trenéři bez výjimky. Klademe velký důraz na první dotek, dribling, kopací techniku a další. Ale tím, že hrajeme od brány odvážný fotbal, tak se občas dopustíme (jako každý) chyby a ta se trestá. Sice nákopem na polovinu soupeře bychom eliminovali nebezpečí, ale fotbal by se kluci nenaučili. Chyby se musí dělat, poněvadž pouze  z těch se člověk naučí, poučí a získá svou praxi. Nikdo se nebude 18ti letého hráče ptát, kolik zápasů vyhrál ve 13ti letech.

Konkurence je veliká a my často v tomto věkovém období stojíme proti týmům, které mají výrazně vyšší a silnější hráče a naše technika na ně zatím! nestačí (kdo umí s míčem se ukáže zpravidla po vývojovém fyzickém, dynamickém a rychlostním srovnání hráčů, tedy okolo 18 let). Proto jsme se rozhodli, že musíme využít nástrojů, které jsou na trhu k dispozici, abychom dokázali hráče sledovat i v drobných detailech, které nejsou pouhým okem viditelné. Dnes už nestačí sledovat hráče jen pohledem, ale musíme jej měřit a analyzovat. Máme jeden z nejlepších systémů na trhu, který je schopen online měřit 250 údajů o pohybu hráče na hřišti (rychlost, zrychlení, zpomalení, mapa pohybu a času stráveného na hřišti, metabolická síla, spálené kalorie, počet nárazů apod.) a to u deseti hráčů sebelepší trenér není schopen rozeznat. Takto to dělají týmy v západní Evropě a každý hráč je podroben dlouhodobému sběru dat a jeho vyhodnocení. Také máme online kamery, které analyzují zápasy, jednotlivé situace. Někteří trenéři už dnes dělají statistiky hráčů, počet nahrávek, počet zkažených nahrávek, ztráty míče, zisky míče, střely apod. Tyto všechny data se musí dát do počítače, aby z nich vypadly důležité informace, které hráči pomůžou. Věříme, že i kdybychom měli zvýšit produktivitu hráče jen o 10%, tak je to strašně moc.

Proto jsme se rozhodli, že nově jmenovaný šéftrenér naší akademie bude muset být spíše zaměřen a bude zodpovídat za manažerskou, administrativní a organizační činnost jednotlivých ročníků a bude shromažďovat informace na jednom místě, aby pak jiní dokázali tyto čísla přenést do grafů. O každém hráči budeme vědět více a budeme schopni jej v jeho nedostatcích posunout.

Náš nový šéftrenér Pavel Drahota je služebně jedení nejstarších členů naší akademie, ale především asi nejvíce fundovaný pro práci s výpočetní technikou. U nás slovo šéftrenér neznamená, že je to nejlepší trenér, ale je to jakýsi kapitán mezi trenéry. Tím více nás těší, že jeho volba byla všemi kladně přijata.

Ano, zavázali jsme se k hromadě nepopulární administrativní práce a myslíme, že během několika týdnů zaznamenáte určité změny. Teď začneme sbírat data a to nějakou dobu potrvá. Nepochybujeme však o jejich přínosu.

Tým FTA