V Doubku u Prahy vzniká jedinečný fotbalový projekt

Šest kilometrů od Říčan, deset kilometrů od hranic Prahy vyrůstá v obci Doubek, kde žije necelých pět set obyvatel, moderní fotbalový areál, do kterého se stěhuje Football Talent Academy. Jde o projekt výchovy mladých fotbalistů nezávislý na Fotbalové asociaci ČR, fungující bez jejích peněz, nevyužívající dotace. Do Doubku se přesouvá z pražského Barrandova také kvůli příznivějším klimatickým podmínkám a čistějšímu ovzduší. „V okolí Říčan vidíme velký potenciál dětí, které mají zájem se výkonnostně posunout na tu nejvyšší úroveň, ale neměli kde,“ říká spoluzakladatel Football Talent Academy Milan Jůza a vybízí ke spolupráci jak okolní školky a školy, tak ostatní sportovní kluby a samozřejmě vedení města.

Vyrazili jste v českém fotbale neobvyklou cestou. Na co sázíte a v čem je váš projekt Football Talent Academy jiný?

Náš projekt navazuje na kdysi osvědčená a bohužel zrušená střediska vrcholového sportu (SVS), která fungovala v bývalém Československu a vychovala stovky skvělých sportovců, od atletů, přes fotbalisty až po lyžaře. Jsme přesvědčeni, že talentovaná mládež si zaslouží kvalitní výchovu a sportovní průpravu již od počátku pohybových aktivit. Víme a je faktem, že děti vyrůstají v různých klubech, kde rozpočty na mládež bývají až na posledních místech a tomu odpovídá i kvalita trenérů a potažmo tréninků. Kvůli horší dostupnosti kvalitní péče a také ne ideálním možnostem si mladí sportovci osvojí řadu neduhů v základních sportovních dovednostech, které se s nimi táhnou někdy i celou kariéru. Může se stát, že si některé výjimečně talentované jedince vybere renomovaný sportovní klub, ale nemá trenérskou kapacitu a ani čas mladé sportovce v mládežnických kategoriích špatné návyky odnaučit. A dojde k „odhalení“, kdy si kvalitní trenér uvědomí, že pokud by měl mladý sportovec výbornou průpravu od počátku, jeho výkon by byl nesrovnatelně lepší. Takto se musí spokojit s tím, co má k dispozici. Ověřili jsme si, že pokud se s kvalitní výchovou mládeže začne již nastartu kariéry, tak i průměrně talentovaný hráč, který bude dostatečně pilný a ctižádostivý, se může prosadit snadněji, než velký talent se špatnou a nevhodnou výchovou. Naším záměrem tedy je nabídnout již odútlého věku dítěte ten největší komfort pro jeho další individuální rozvoj.

Co považujete za nejcennější během tří let fungování akademie?

Že k nám přicházejí děti z největších a nejvyhlášenějších klubů v republice a věří naší koncepci. A také to, že se o naše hráče zajímají právě ty velké kluby a oceňují individuální schopnosti jedinců z naší akademie. Samozřejmě nás těší zájem dětí a rodičů o naši akademii, který neustále stoupá, čehož si vážíme. Náš klub se stal během pouhých tří let konkurenceschopný a může se měřit s nejlepšími mužstvy u nás i ze zahraničí. Zakládáme si na naší koncepci, která je podstatou pro všechny naše kategorie, ale samozřejmě víme, že vše je o tréninku. Když dobře pracujete v tréninku, vždy se to projeví v zápasech, v chování na hřišti i mimo něj. Důležité je, že všichni jdeme po stejné cestě, vedení se obklopilo lidmi, kteří se chtějí posouvat, zlepšovat a věří oné koncepci. To se pak přenáší i na samotné hráče.

Proč přesouváte akademii z pražského Barrandova právě do Doubku?

Protože jsme zde vybudovali a dále budeme rozšiřovat krásný sportovní areál, ve kterém již šest let provozujeme fotbalové kempy. Ty se staly vyhlášenými, prestižními a velmi žádanými. Šlo o předvoj vzniku naší fotbalové akademie. V současnosti disponujeme čtyřmi hřišti – mini travnatým pro individuální tréninky, tarflexovým a pískovým pro plážový fotbal. Nově jsme vybudovali hřiště s umělým povrchem i když menších rozměru, ale nejnovější generace a nejvyšší kvality, první takové kvality v Česku. Na tom jsme si dali opravdu záležet, aby bylo co nejšetrnější ke kotníkům a kolenům mladých fotbalistů. V areálu máme také 25 lůžek a k tomuto ubytování, i odpovídající zázemí. Po takových investicích a letech růstu bylo přirozené, že vše chceme směřovat právě do našeho areálu v Doubku. Také proto, že jsme si nechali udělat studii kvalityovzduší v okolí. Ta je samozřejmě výrazně lepší než v Praze, což potvrzuje i umístění dětské léčebny Olivovna kousek od nás v Říčanech. Navíc v okolí Říčan vidíme velký potenciál dětí, které mají zájem se výkonnostně posunout na tu nejvyšší úroveň, ale neměli kde.

Nebojíte se konkurence ostatních klubů? Vždyť v dnešní době ubývá dětí, které by chtěly sportovat, hrát fotbal…

My vidíme opak. Tedy stále více dětí, které chtějí sportovat, jen je třeba je zaujmout pro sport, pro fotbal. Chceme hlouběji spolupracovat s rodiči, se školami v okolí, s ostatními sportovními kluby a týmy, i z jiných sportovních odvětví, samozřejmě s městem. Dovedeme si představit třeba společné tréninky s mladými ragbisty z vyhlášeného klubu v Říčanech. Konkurence je zdravá v každém odvětví, posouvá dál a může prospět všem. Navíc nikde není dáno, že mladý fotbalista vydrží u nás v akademii a nebo že se ragbistovi nezalíbí fotbal. V celkové spolupráci může těžit celý sportovní region v okolí Říčan.

Česku se většina klubů nebo nových akademií snaží zaujmout a přijmout co nejvíce dětí, protože podle počtu pak mohou žádat a nebo dostávají dotace…

Ano, o tom víme, ale… My také chceme zaujmout co nejvíce dětí a jejich rodičů. Ale pak už je náš přístup jiný, velmi rozdílný. Nechceme je všechny přijmout, důkladně si vybíráme ty, kteří mají ambice a potenciál se zlepšovat. Proto přijímáme do každého ročníku už od nejmenších jen 12 hráčů, kterým se věnují dva až čtyři profesionální trenéři s dostatečnou zkušeností oné věkové kategorie. Chceme tím dětem zajistit dostatečný komfort a zaměřit se na detail, který je v dnešním moderním fotbale velmi podstatný, ale v Česku často podceňovaný. Pro individuální rozvoj dobrého fotbalisty je už od samého počátku důležité si vytvořit správné návyky. Ty lze docílit jedině, když bude trénovat s méně hráči a více trenéry, kteří dbají na každý detail. Nechceme „kvantum“ dětí jen kvůli příspěvkům a dotacím, což se bohužel často děje kvůli systému, který je v České republice nastolený.

Kdo tedy akademii v Doubku platí?

Finance čerpáme z vlastních zdrojů, důležité je partnerství se společností Pikatec, která má velký zájem na rozvoji mládeže a sportu obecně. Podporu sportu jí umožňují aktivity v oblasti nanotechnologií a jejich vývoje. Jsme rádi, že jsme se vedle hokejové Sparty Praha stali součástí sponzorských aktivit společnosti Pikatec. Dále však neustále oslovujeme i menší sponzory, kterým jde o rozvoj mládeže. Klidně se pochlubíme, že vše, co jsme dokázali a vybudovali, je čistě ze soukromých zdrojů. Věříme, že propagací sportu jako takového, můžeme dosáhnoutspolupráce s městem či okolními obcemi, ale také dojde ke zviditelnění celého regionu. Určitě nezanedbatelnou roli hraje sport i při výchově dětí a mládeže, naučí je disciplíně a fair play, dá jim radost z pohybu, navíc jde velmi dobrou prevenci proti kriminalitě dětí.

Velmi diskutovaným tématem jsou společné ligové soutěže pod hlavičkou fotbalové asociace. Vy jste odmítli několik nabídek hrát právě ligu, pod hlavičkou jiného klubu proč?

My chceme vytvořit všem kategoriím konkurenceschopné prostředí, ale to asociace nenabízí. Podívejme se například na žákovské ligy, kde nejen výsledky, ale především herní projevy některých mužstev nemají takovou úroveň a kvalitu, jaká by se dala čekat. Co a komu přinesou výsledky 10:0? A někdy je to dokonce tak, že velké kluby nasazují i o rok mladší věkové kategorie, a přesto jsou výsledky takto divoké, což je zarážející. Momentální „ligu „chápeme tak ,že je lákadlo na rodiče a piní některá ega rodičů, že jejich syn hraje tu nejvyšší soutěž. Bohužel to odnáší samotný hráč velmi často přichází právě do klubu z menšího vesnického prostředí do fotbalově i horšího, ale politicky fotbalově silného hrající momentálně ligu. Trpí tím malé vesnické kluby, kteří tím přicházejí o hráče a většinou jen kvůli doplnění počtu právě „ligového mužstva nikoliv, že by s tím dítětem mělo být pracováno značně kvalitněji. Proto vznikají nejen žákovské kategorii samostatné soutěže, které si kluby řídí samy a přinášejí jim potřebnou konfrontaci na jejich úrovni. Věříme, že tato situace je dočasná a že asociace a lidé, kteří rozhodují o rozdělení soutěží,vytvoří systém, který bude pro všechny zajímavý. My svým hráčům nabízíme ve všech věkových kategoriích soutěže na té nejvyšší úrovni, kde se potkáváme s mužstvy z klubů, které patří v Česku k nejlepším práci s mládeží – Ústí nad Labem, České Budějovice, Hradec Králové, Příbram či Kolín atd. Společně jsme založili a vytvořili tak konkurenceschopné prostředí, které je pro rozvoj jedince důležité.

Váš herní styl je velmi atypický na České poměry, můžete nám ho charakterizovat.

Rád říkám, že jsme v nadsázce taková Česká „Barcelona“ s prvky myšlení Johana Cruyffa. Všechny naše kategorie se prakticky řídí tímto stylem TIKY – TAKA v určitém ohledu na danou věkovou kategorii. Odvaha‚ sebevědomí, rychlost, trpělivost. Neustálá konstruktivní rozehrávka za každé situace, odvaha hrát v pravý moment jeden na jednoho a pohyb hráčů bez míče. To jsou prvky našeho učení. Věříme, že je to systém, který nejvíce rozvijí individuální schopnosti jedince.

Nově jste zabudovali do tréninkového procesu systém APEX STATsports (vyhodnocení telemetriky hráčů pomocí čipu)

Je to další prvek, který nás velmi posune v oblasti výchovy a dá nám ještěvětší individuální přehled o všech našich hráčích a my tak budeme moc pracovat a rozvíjet naše hráče na podložených faktech v jaké zátěži se dokážeme zdravě zlepšovat. K tornu nám tento velmi drahý systém pomůže za což děkujeme našemu sponzorovi fa Pikatec, protože jsme pravděpodobně první v ČR, který tento systém využívá už od žákovské kategorie.

Máte nějaké zásadní plány pro rok 2020?

Největší plány jsou přivést další kvalitní trenéry, což se nám v tuto chvíli velmi dobře daří naplnit hned na samém začátku roku. S tím bude souviset i otevření dalších ročníků a dopinění stávajících. Dále neustále prohlubovat partnerství FK Říčany, školy a s nejbližším okolím, které mají zájem o sport. Rozšiřovat a budovat dál náš areál ve prospěch rozvoje mládeže, jako např. vybudování sportovní parku s různými překážky na koordinaci, sílu a podobně. Samozřejmostí je být neustále mezi nejlepšími mužstvy v republice, napříč všemi našimi kategoriemi a produkovat stejný herní systém. Velkou novinkou bude využívání Apexu Stat Sport jak jsem už zmínil a chystáme už velmi brzy zimní fotbalové campy s možností využiti tohoto skvělého systému nejen pro hráče akademie, aby tak měl každý rodič kompletní přehled o své ratolesti a jeho pohybové průpravě.

Chtěl by jste něco popřát čtenářům do nového roku?

Hlavně hodně zdraví a spokojenou rodinu, nic víc neexistuje, tak si toho všichni važme. Všem kdo se zajímají o sport, ať se jim daří a mají radost ze svých schopností a v neposlední řadě našim fanouškům, aby nám i nadále zůstali věrní.